Bizim gələcək üçün də açıq-aydın planlarımız var
Bizim gələcək üçün də açıq-aydın planlarımız var.
Bu gün Serbiya–Azərbaycan Strateji Şurasının birinci iclası iki ölkə arasında münasibətlərin inkişafında mühüm mərhələ kimi dəyərləndirilə bilər. Bu iclas çərçivəsində siyasi, iqtisadi, energetika və nəqliyyat sahələrində əməkdaşlığın perspektivləri geniş şəkildə müzakirə olundu, qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı və gələcək fəaliyyət istiqamətləri müəyyən edildi. Əldə olunan razılaşmalar və irəli sürülən təşəbbüslər göstərir ki, hər iki ölkə münasibətlərin strateji səviyyədə inkişafında qətiyyətlidir və bu əməkdaşlıq uzunmüddətli, sistemli və qarşılıqlı fayda prinsiplərinə əsaslanır.
Serbiya ilə Azərbaycan arasında münasibətlər tarixən dostluq və qarşılıqlı hörmət zəminində qurulmuşdur. Bu münasibətlərin daha da möhkəmləndirilməsində və strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəlməsində İlham Əliyevin xüsusi rolu vardır. Prezident İlham Əliyev dəfələrlə bəyan etmişdir ki, Azərbaycan beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə əsaslanan siyasət yürüdür və bütün tərəfdaş ölkələrlə qarşılıqlı hörmət və bərabərhüquqlu əməkdaşlıq münasibətləri qurmağa üstünlük verir. Onun rəhbərliyi ilə həyata keçirilən xarici siyasət kursu Serbiya ilə əlaqələrin də dinamik inkişafına güclü təkan vermişdir.
Strateji Şuranın birinci iclasında Prezident İlham Əliyevin çıxışı gələcək əməkdaşlıq istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyırdı. Dövlət başçısı vurğuladı ki, bizim gələcək üçün də açıq-aydın planlarımız var və bu planlar konkret layihələrə, real iqtisadi imkanlara və siyasi iradəyə əsaslanır. O qeyd etdi ki, həm siyasi, həm iqtisadi, həm də energetika sahəsində əlaqələrin daha da gücləndirilməsi prioritet istiqamətlərdəndir. Eyni zamanda beynəlxalq platformalarda və beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində bir-birimizin ərazi bütövlüyünün və suverenliyinin dəstəklənməsi əməkdaşlığın mühüm sütunlarından biri olaraq qalacaqdır.
Siyasi sahədə əməkdaşlıq münasibətlərin əsas dayaqlarındandır. Prezident İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə həyata keçirilən yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlər və görüşlər iki ölkə arasında etimad mühitini daha da möhkəmləndirmişdir. Müntəzəm siyasi dialoq və açıq fikir mübadiləsi tərəfdaşlığın dərinləşməsinə xidmət edir. Gələcək planlar sırasında parlamentlərarası əlaqələrin genişləndirilməsi, hökumətlərarası komissiyaların fəaliyyətinin daha da intensivləşdirilməsi və beynəlxalq təşkilatlarda koordinasiyanın gücləndirilməsi mühüm yer tutur.
İqtisadi əməkdaşlıq sahəsində də Prezident İlham Əliyev konkret hədəflər müəyyən etmişdir. O, çıxışında vurğulamışdır ki, mövcud iqtisadi potensialdan daha səmərəli istifadə edilməli, birgə sərmayə layihələri həyata keçirilməli və sahibkarlar arasında birbaşa əlaqələr genişləndirilməlidir. Azərbaycan iqtisadiyyatının şaxələndirilməsi siyasəti çərçivəsində sənaye, kənd təsərrüfatı, nəqliyyat-logistika və alternativ enerji sahələri xarici tərəfdaşlar üçün geniş imkanlar açır. Serbiya ilə bu istiqamətlərdə əməkdaşlıq hər iki ölkənin iqtisadi inkişafına töhfə verə bilər.
Energetika sahəsi strateji əhəmiyyətə malikdir. Azərbaycan Avropanın enerji təhlükəsizliyində mühüm rol oynayan ölkə kimi etibarlı tərəfdaş imicini möhkəmləndirmişdir. Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən enerji strategiyası ölkənin beynəlxalq enerji bazarındakı mövqeyini gücləndirmişdir. Serbiya ilə energetika sahəsində əməkdaşlıq, qaz təchizatı, elektrik enerjisi mübadiləsi və alternativ enerji layihələri çərçivəsində yeni imkanlar yaradır. Bu istiqamətdə atılacaq addımlar regionda enerji təhlükəsizliyinin təmin olunmasına və iqtisadi sabitliyin möhkəmlənməsinə xidmət edəcəkdir.
Nəqliyyat sahəsində əməkdaşlıq da gələcəyə hesablanmış planların mühüm hissəsidir. Azərbaycan beynəlxalq nəqliyyat dəhlizlərinin inkişafında fəal iştirak edir və Avrasiya məkanında mühüm tranzit mərkəzə çevrilmişdir. Serbiya isə Balkan regionunda strateji coğrafi mövqeyə malikdir. Prezident İlham Əliyev çıxışında qeyd etmişdir ki, yeni yaranmış imkanlardan istifadə etməklə nəqliyyat və logistika sahəsində güclü sinergiya yaratmaq mümkündür. Bu əməkdaşlıq yükdaşımaların artmasına, ticarət əlaqələrinin genişlənməsinə və regional inteqrasiyanın dərinləşməsinə töhfə verəcəkdir.
Humanitar və mədəni əlaqələr də dövlət başçısının diqqət mərkəzindədir. Prezident İlham Əliyev xalqlar arasında dostluq münasibətlərinin möhkəmləndirilməsinin vacibliyini xüsusi vurğulamışdır. Təhsil, elm, mədəniyyət və idman sahələrində əməkdaşlıq, tələbə mübadilə proqramları və birgə layihələr uzunmüddətli tərəfdaşlığın sosial əsasını gücləndirir. Bu istiqamətdə atılacaq addımlar cəmiyyətlər arasında qarşılıqlı anlaşmanı daha da dərinləşdirəcəkdir.
Serbiya–Azərbaycan Strateji Şurasının birinci iclası iki ölkə arasında münasibətlərin yeni mərhələyə qədəm qoyduğunu təsdiqləyir. Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi və siyasi iradəsi bu əməkdaşlığın daha da genişlənməsində həlledici rol oynayır. Gələcək üçün açıq-aydın planlar mövcuddur və bu planlar real imkanlara, qarşılıqlı etimada və ortaq maraqlara əsaslanır. İkitərəfli münasibətlərin daha da möhkəmlənməsi yalnız iki dövlətin deyil, bütövlükdə regionun sabitliyi və rifahı baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır. Bu strateji tərəfdaşlıq modeli gələcəkdə daha genişmiqyaslı layihələrin həyata keçirilməsinə və iki dost ölkə arasında əlaqələrin davamlı inkişafına zəmin yaradacaqdır.