image-634706610_1460856188727488_8612320390660680248_n
Serbiya rəhbərliyinin Azərbaycanla münasibətlərə verdiyi yüksək dəyər səsləndirilən fikirlərdə də açıq ifadə olundu
Azərbaycan–Serbiya münasibətləri uzun illər ərzində formalaşaraq bu gün strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəlmiş, qarşılıqlı hörmət, etimad və dostluq prinsipləri üzərində möhkəmlənmişdir. İki ölkə arasında siyasi dialoqun davamlılığı və yüksəksəviyyəli təmasların intensivliyi bu əməkdaşlığın dayanıqlı xarakter daşıdığını aydın şəkildə göstərir. Münasibətlərin inkişafında dövlət başçılarının qəti siyasi iradəsi və qarşılıqlı anlaşması xüsusi rol oynayır.
İlham Əliyev ilə Aleksandar Vuçiç arasında formalaşmış açıq və səmimi münasibətlər ikitərəfli əməkdaşlığın genişlənməsinə mühüm təkan verib. Liderlər arasında müntəzəm görüşlər və birbaşa təmaslar əlaqələrin yalnız diplomatik çərçivədə deyil, praktiki layihələr müstəvisində də irəliləməsinə şərait yaradır. Bu siyasi yaxınlıq strateji təşəbbüslərin reallaşdırılması üçün etibarlı zəmin formalaşdırır.
Azərbaycan Prezidentinin Serbiyaya rəsmi səfəri tərəfdaşlığın artan dinamizmini bir daha nümayiş etdirdi. Paytaxt Belqrad şəhərində keçirilən yüksək səviyyəli görüşlər və birgə tədbirlər əlaqələrin institusional əsaslar üzərində inkişaf etdiyini göstərdi. Xüsusilə Strateji Tərəfdaşlıq Şurasının ilk iclasının təşkili iki ölkə arasında əməkdaşlığın yeni mərhələyə daxil olduğunu təsdiqlədi. Bu platforma çərçivəsində prioritet istiqamətlər müəyyənləşdirildi və konkret layihələr üzrə koordinasiyanın gücləndirilməsi razılaşdırıldı.
Serbiya rəhbərliyinin Azərbaycanla münasibətlərə verdiyi yüksək dəyər səsləndirilən fikirlərdə də açıq ifadə olundu. Bu yanaşma təkcə diplomatik nəzakət deyil, həm də Azərbaycanın beynəlxalq nüfuzuna və artan roluna verilən real qiymət kimi dəyərləndirilir.
Səfər zamanı aparılan müzakirələr siyasi dialoqla yanaşı iqtisadiyyat, energetika və nəqliyyat sahələrini də əhatə etdi. Xüsusilə enerji əməkdaşlığı tərəfdaşlığın əsas sütunlarından biri kimi ön plana çıxdı. Azərbaycanın Serbiyaya təbii qaz ixracına başlaması və bu həcmin artırılması barədə razılıq əldə olunması regional enerji təhlükəsizliyi baxımından əhəmiyyətli addım hesab olunur. Bu resursların elektrik enerjisi istehsalında istifadə olunması isə daha səmərəli və ekoloji baxımdan daha təmiz nəticələr vəd edir.
Bununla yanaşı, bərpaolunan enerji mənbələri üzrə əməkdaşlıq imkanları da diqqət mərkəzindədir. Azərbaycanda yeni enerji güclərinin yaradılması və ixrac potensialının artması Serbiya ilə birgə layihələr üçün əlavə perspektivlər açır. Qarşılıqlı sərmayə qoyuluşu və texnoloji əməkdaşlıq gələcək dövrdə əlaqələrin iqtisadi əsaslarını daha da möhkəmləndirə bilər.
Nəticə etibarilə, Azərbaycan–Serbiya münasibətləri siyasi tərəfdaşlıqdan real iqtisadi və enerji əməkdaşlığı modelinə doğru uğurla inkişaf edir. Bu xətt hər iki ölkənin milli maraqlarına xidmət edir və uzunmüddətli strateji əməkdaşlığın daha da dərinləşəcəyini göstərir.