image-media-qanunla-reklam-49zqr58lyeum0wphsf12
image-634483648_1460849615394812_5678370488631390496_n
Serbiya–Azərbaycan Strateji Şurasının birinci iclası gələcək əməkdaşlıq üçün aydın və məqsədyönlü yol xəritəsini müəyyən etmişdir
Azərbaycan ilə Serbiya arasında münasibətlər son illərdə yüksələn xətt üzrə inkişaf edərək strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə çatmışdır.              Serbiya–Azərbaycan Strateji Şurasının birinci iclası isə bu münasibətlərin institusional əsasda daha da möhkəmləndirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır. İclas çərçivəsində müxtəlif sahələr üzrə əməkdaşlığın hazırkı vəziyyəti təhlil edilmiş, gələcək istiqamətlər müəyyənləşdirilmiş və konkret fəaliyyət planları razılaşdırılmışdır.
Gələcək üçün açıq-aydın planların mövcudluğu tərəflərin qarşılıqlı siyasi iradəsinin göstəricisidir. Siyasi sahədə dialoqun davamlı xarakter alması, yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin intensivləşdirilməsi və parlamentlərarası əməkdaşlığın genişləndirilməsi prioritet istiqamətlər kimi müəyyən edilmişdir. Bu, iki ölkə arasında etimad mühitini daha da möhkəmləndirəcək və strateji tərəfdaşlığın dayanıqlı əsaslarını gücləndirəcəkdir.
İqtisadi əməkdaşlıq da əsas diqqət mərkəzindədir. Ticarət dövriyyəsinin artırılması, investisiya imkanlarının genişləndirilməsi və birgə sərmayə layihələrinin həyata keçirilməsi iqtisadi əlaqələrin yeni mərhələyə keçməsinə şərait yaradacaqdır. Xüsusilə sənaye, kənd təsərrüfatı və infrastruktur sahələrində ortaq layihələrin reallaşdırılması hər iki ölkənin iqtisadi potensialının daha səmərəli istifadəsinə xidmət edəcəkdir.
Energetika sahəsi əməkdaşlığın aparıcı istiqamətlərindən biridir. Enerji təhlükəsizliyinin təmin olunması, alternativ və bərpaolunan enerji mənbələrinin inkişafı, həmçinin enerji təchizatı zəncirinin şaxələndirilməsi üzrə birgə təşəbbüslər strateji əhəmiyyət daşıyır. Bu sahədə mövcud imkanlardan istifadə etməklə tərəflər regional enerji xəritəsində daha güclü mövqe əldə etməyi hədəfləyirlər.
Nəqliyyat və logistika sahəsində əməkdaşlıq da xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Yeni nəqliyyat marşrutlarının və tranzit imkanlarının inkişafı regional bağlantıların möhkəmlənməsinə, ticarət və iqtisadi əlaqələrin genişlənməsinə töhfə verəcəkdir. Bu isə yalnız ikitərəfli deyil, həm də daha geniş regional əməkdaşlıq üçün əlverişli şərait yaradacaqdır.
Beynəlxalq platformalarda və təşkilatlar çərçivəsində qarşılıqlı dəstəyin davam etdirilməsi də strateji əməkdaşlığın əsas prinsiplərindəndir. Dövlətlərin ərazi bütövlüyü və suverenliyinə hörmət, beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə sadiqlik iki ölkə arasında münasibətlərin fundamental əsasını təşkil edir.
Serbiya–Azərbaycan Strateji Şurasının birinci iclası gələcək əməkdaşlıq üçün aydın və məqsədyönlü yol xəritəsini müəyyən etmişdir. Siyasi iradə, iqtisadi maraqlar və ortaq strateji baxış əsasında formalaşan bu tərəfdaşlıq uzunmüddətli perspektivdə güclü sinerji yaradaraq hər iki ölkənin inkişafına mühüm töhfə verəcəkdir.
Kəmalə Əliyeva – Zərdab rayonu, Qaravəlli kənd tam orta ümumtəhsil məktəbinin direktoru.