İqtisadi əməkdaşlığın genişlənməsi və energetika sahəsində perspektivlər
Dövlətlərarası münasibətlərin davamlılığını təmin edən əsas sütunlardan biri iqtisadi əməkdaşlıq və qarşılıqlı sərmayə qoyuluşudur. Siyasi iradə iqtisadi layihələrlə dəstəkləndikdə münasibətlər daha möhkəm və dayanıqlı xarakter alır. Azərbaycan da tərəfdaş ölkələrlə iqtisadi əməkdaşlığın genişləndirilməsini xarici siyasətinin prioritet istiqamətlərindən biri kimi müəyyən etmişdir. Bu kontekstdə Serbiya ilə əməkdaşlıq xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
Prezident İlham Əliyev səfər zamanı birgə inşa ediləcək elektrik stansiyası layihəsinə toxunaraq qeyd etmişdir ki, bu təşəbbüs Serbiyada formalaşmış əlverişli investisiya mühitinə əsaslanır. Aparılan iqtisadi islahatlar nəticəsində Serbiya xarici investorlar üçün cəlbedici məkana çevrilmişdir. Məhz sağlam investisiya iqlimi Azərbaycan şirkətlərinin və dövlət qurumlarının bu ölkədə iri həcmli layihələrdə iştirakına şərait yaradır.
Energetika sahəsində əməkdaşlıq iki ölkə üçün strateji əhəmiyyət daşıyır. Elektrik stansiyalarının tikintisi, mövcud enerji infrastrukturunun yenilənməsi və reabilitasiyası hər bir dövlətin uzunmüddətli inkişaf strategiyasının əsas tərkib hissəsidir. Xüsusilə təbii resursları məhdud olan ölkələr üçün daxili enerji istehsal gücünün artırılması enerji təhlükəsizliyinin təmin olunmasında həlledici rol oynayır. Bu baxımdan Serbiyanın Prezidenti Aleksandar Vuçiçin həyata keçirdiyi iqtisadi və institusional islahatlar nəticəsində ölkədə sabit və cəlbedici biznes mühitinin formalaşması diqqətəlayiqdir.
Azərbaycanın energetika sahəsində zəngin təcrübəsi, xüsusilə bərpa olunan enerji mənbələrinin inkişafı istiqamətində həyata keçirilən layihələr Serbiya ilə əməkdaşlıq üçün yeni imkanlar açır. Günəş, külək və digər alternativ enerji mənbələri üzrə birgə layihələrin həyata keçirilməsi həm iqtisadi səmərəlilik, həm də ekoloji baxımdan mühüm əhəmiyyət daşıyır. Bu əməkdaşlıq modeli regionda enerji təhlükəsizliyinin möhkəmlənməsinə və yeni iqtisadi dəyər zəncirinin formalaşmasına töhfə verə bilər.
Prezident İlham Əliyevin Serbiyaya səfəri zamanı səsləndirdiyi dostluq və həmrəylik mesajları iki ölkə arasında münasibətlərin yalnız rəsmi çərçivədə deyil, həm də səmimi və qarşılıqlı etimada əsaslanan müstəvidə inkişaf etdiyini göstərir. Bu səfər nəticəsində müəyyənləşdirilmiş istiqamətlər Azərbaycan–Serbiya tərəfdaşlığının gələcək illərdə daha da genişlənəcəyini, məzmun və mahiyyət etibarilə yeni mərhələyə qədəm qoyacağını deməyə əsas verir.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Serbiyaya rəsmi səfəri ikitərəfli münasibətlərin siyasi, iqtisadi və energetika sahələrində kompleks şəkildə inkişafına güclü təkan vermişdir. Bu səfər iki dost və tərəfdaş dövlət arasında strateji əməkdaşlığın daha da möhkəmlənəcəyinin mühüm təminatı kimi qiymətləndirilə bilər.