image-f7858da7e6141044d36461c75f86fcef
Bizim gələcək üçün də açıq-aydın planlarımız var
Bizim gələcək üçün də açıq-aydın planlarımız var.
Fevralın 15-də İlham Əliyevin Serbiya Respublikasına səfəri zamanı verdiyi bəyanat Azərbaycan–Serbiya münasibətlərinin strateji tərəfdaşlıq səviyyəsində inkişaf etdiyini bir daha nümayiş etdirdi. Serbiya–Azərbaycan Strateji Şurasının birinci iclasında müxtəlif istiqamətlər üzrə müzakirələrin aparılması əlaqələrin artıq sistemli mexanizmlər əsasında qurulduğunu və gələcəyə hesablanmış konkret planların mövcud olduğunu göstərir. Bu format əməkdaşlığın epizodik deyil, davamlı və institusional xarakter daşıdığını təsdiqləyir. Prezident İlham Əliyevin “gələcək üçün açıq-aydın planlarımız var” fikri iki ölkə arasında münasibətlərin yalnız mövcud vəziyyətlə məhdudlaşmadığını, perspektiv hədəflərə yönəldiyini ifadə edir. Siyasi sahədə qarşılıqlı etimad və beynəlxalq platformalarda bir-birinin ərazi bütövlüyü və suverenliyinin dəstəklənməsi mühüm əhəmiyyət daşıyır. Bu yanaşma beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə sadiqliyin göstəricisidir və tərəflər arasında möhkəm siyasi baza formalaşdırır. İqtisadi əməkdaşlıq da prioritet istiqamətlərdən biridir. Birgə sərmayə layihələrinin həyata keçirilməsi, ticarət dövriyyəsinin artırılması və yeni investisiya imkanlarının araşdırılması iqtisadi münasibətlərin şaxələndirilməsinə şərait yaradır. Sənaye, infrastruktur və digər sahələrdə mümkün layihələr həm Azərbaycanın, həm də Serbiyanın iqtisadi potensialının daha səmərəli istifadəsinə imkan verə bilər.
Energetika və nəqliyyat sahələrində əməkdaşlıq isə xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Azərbaycanın Avropanın enerji təhlükəsizliyində artan rolu fonunda Serbiya ilə tərəfdaşlıq regionlararası enerji və logistika əlaqələrinin güclənməsinə xidmət edir. Yeni yaranmış imkanlardan istifadə etməklə tərəflər daha güclü sinerji formalaşdırmağı və qarşılıqlı faydalı nəticələr əldə etməyi qarşıya məqsəd qoyurlar. Ümumilikdə, səfər çərçivəsində səsləndirilən fikirlər Azərbaycan–Serbiya münasibətlərinin gələcək mərhələdə daha dərin, çoxşaxəli və strateji məzmun kəsb edəcəyini göstərir. Bu əməkdaşlıq modeli qarşılıqlı hörmət, siyasi dəstək və iqtisadi maraqların uzlaşdırılması prinsiplərinə əsaslanaraq uzunmüddətli tərəfdaşlığın möhkəmlənməsinə xidmət edir.