image-media-qanunla-reklam-49zqr58lyeum0wphsf12
image-634374408_1460849222061518_4564385263965688879_n
Azərbaycanın Serbiyaya böyük həcmdə sərmayə qoymağa hazır olması iki ölkə arasında münasibətlərin strateji iqtisadi tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəldiyini göstərir
Azərbaycan son illərdə həyata keçirdiyi çoxşaxəli xarici iqtisadi siyasət nəticəsində beynəlxalq investisiya xəritəsində mühüm yer tutmağa başlayıb. Enerji, nəqliyyat, logistika, sənaye və yüksək texnologiyalar sahəsində formalaşmış güclü maliyyə və idarəetmə potensialı ölkəyə xaricdə iri sərmayə layihələrində iştirak etmək imkanı yaradır. Bu kontekstdə Balkan regionu, xüsusilə Serbiya ilə iqtisadi əməkdaşlığın genişləndirilməsi yeni strateji istiqamət kimi çıxış edir.
Serbiya Balkanlarda sənaye, kənd təsərrüfatı və nəqliyyat qovşaqları baxımından mühüm mövqeyə malikdir. Ölkənin Avropa bazarlarına çıxış imkanları, tranzit potensialı və inkişaf edən infrastruktur layihələri xarici investorlar üçün cəlbedici mühit yaradır. Azərbaycan şirkətləri və dövlət fondları üçün Serbiya bazarı həm regional genişlənmə, həm də uzunmüddətli gəlirli sərmayə platforması kimi qiymətləndirilə bilər.
Son dövrlərdə iki ölkə arasında siyasi dialoqun və iqtisadi təmasların intensivləşməsi sərmayə qoyuluşu üçün əlverişli zəmin formalaşdırır. Qarşılıqlı səfərlər, biznes forumlar və hökumətlərarası komissiyaların fəaliyyəti real investisiya layihələrinin hazırlanmasına təkan verir.
Xüsusilə enerji sahəsində Azərbaycanın topladığı təcrübə və maliyyə imkanları Serbiyanın enerji təhlükəsizliyinin gücləndirilməsinə və mənbələrin şaxələndirilməsinə ciddi töhfə verə bilər.
Azərbaycanın xarici investisiya strategiyası yalnız iqtisadi gəlirə deyil, eyni zamanda regional sabitlik və uzunmüddətli tərəfdaşlıq modelinə əsaslanır. Serbiyaya yönələn sərmayələr Balkan regionunda iqtisadi inteqrasiyanı gücləndirə, yeni iş yerləri yarada və texnologiya transferini sürətləndirə bilər.
Bu yanaşma qarşılıqlı fayda prinsipinə söykənir: Azərbaycan kapital və idarəetmə təcrübəsi təqdim edir, Serbiya isə geniş bazar, istehsal imkanları və coğrafi üstünlüklər verir.
Azərbaycanın Serbiyaya böyük həcmdə sərmayə qoymağa hazır olması iki ölkə arasında münasibətlərin strateji iqtisadi tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəldiyini göstərir. Bu addım yalnız ikitərəfli əlaqələri möhkəmləndirmir, eyni zamanda Avrasiya–Balkan iqtisadi xəttində yeni əməkdaşlıq modelinin formalaşmasına da xidmət edir. Uzunmüddətli perspektivdə bu cür investisiyalar həm regional inkişafı sürətləndirəcək, həm də qarşılıqlı etimadı daha da gücləndirəcək.