image-0714ef33c2f8ebb44d477d7b9ee3599e
Bütövlükdə energetika sahəsində bizim əlaqələrimiz indi çoxşaxəli formatda inkişaf edir
Bütövlükdə energetika sahəsində bizim əlaqələrimiz indi çoxşaxəli formatda inkişaf edir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev fevralın 15-də Serbiya Respublikasına səfəri zamanı energetika sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi ilə bağlı mühüm bəyanatla çıxış edib. Dövlət başçısı vurğulayıb ki, “Bütövlükdə energetika sahəsində bizim əlaqələrimiz indi çoxşaxəli formatda inkişaf edir” və bu istiqamətdə atılan addımlar iki ölkə arasında strateji tərəfdaşlığın əsas dayaqlarından birinə çevrilib.
Prezident qeyd edib ki, Azərbaycan Avropanın enerji təhlükəsizliyində mühüm rol oynayan ölkə kimi qaz təchizatı sahəsində etibarlı tərəfdaş imicini möhkəmləndirib. Serbiya ilə enerji əməkdaşlığı isə yalnız təbii qaz ixracı ilə məhdudlaşmır. Elektrik enerjisi mübadiləsi, enerji infrastrukturunun modernləşdirilməsi və bərpaolunan enerji sahəsində birgə layihələr də gündəlikdə duran əsas məsələlərdəndir.
İlham Əliyev bildirib ki, son illər ərzində həyata keçirilən beynəlxalq enerji layihələri regionda yeni əməkdaşlıq imkanları yaradıb. Bu layihələr Serbiyanın enerji təchizatının şaxələndirilməsinə və dayanıqlığının artırılmasına töhfə verir. Dövlət başçısı enerji sahəsində qarşılıqlı investisiya imkanlarının da araşdırıldığını diqqətə çatdırıb. Səfər çərçivəsində keçirilən görüşlərdə tərəflər enerji təhlükəsizliyi, uzunmüddətli müqavilələr və texnoloji əməkdaşlıq məsələlərini müzakirə ediblər. Qeyd olunub ki, energetika sahəsində əməkdaşlığın çoxşaxəli xarakter alması həm iqtisadi inkişaf, həm də regional sabitlik baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır.
Beləliklə, Prezident İlham Əliyevin bəyanatı göstərir ki, Azərbaycan ilə Serbiya arasında energetika sahəsində əlaqələr dinamik inkişaf mərhələsinə qədəm qoyub və bu əməkdaşlıq gələcəkdə daha geniş miqyas alacaq.