Bizim gələcək üçün də açıq-aydın planlarımız var
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev fevralın 15-də Serbiya Respublikasına rəsmi səfər etmişdir. Bu səfər iki ölkə arasında münasibətlərin inkişafı baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır. Səfər çərçivəsində dövlət başçısı mətbuata bəyanatla çıxış etmişdir. Prezident vurğulamışdır ki, Azərbaycan ilə Serbiya arasında dostluq və tərəfdaşlıq münasibətləri möhkəm təməl üzərində qurulub. O qeyd etmişdir ki, siyasi əlaqələr yüksək səviyyədədir və qarşılıqlı hörmət prinsiplərinə əsaslanır. Dövlət başçısı iqtisadi əməkdaşlığın genişləndirilməsinin vacibliyini də diqqətə çatdırmışdır.
Enerji sahəsində əməkdaşlıq xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Azərbaycan Avropanın enerji təhlükəsizliyinə töhfə verən etibarlı tərəfdaşdır. Serbiya ilə bu istiqamətdə əməkdaşlığın gələcəkdə daha da genişlənəcəyi bildirilmişdir. Prezident İlham Əliyev demişdir: “Bizim gələcək üçün də açıq-aydın planlarımız var.” Bu fikir iki ölkənin uzunmüddətli strateji baxışa malik olduğunu göstərir. Gələcək planlar həm iqtisadi, həm də humanitar sahələri əhatə edir. Ticarət dövriyyəsinin artırılması əsas hədəflərdən biridir. Həmçinin nəqliyyat və infrastruktur layihələri də gündəmdədir. Mədəni əlaqələrin inkişafı xalqlar arasında dostluğu daha da möhkəmləndirir. Təhsil və turizm sahəsində əməkdaşlıq perspektivləri də müzakirə olunmuşdur. Səfər zamanı qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılmışdır. Bu cür səfərlər ölkələr arasında etimadı artırır. Azərbaycan balanslaşdırılmış və müstəqil xarici siyasət yürüdür. Prezidentin bəyanatı göstərir ki, Azərbaycan və Serbiya gələcəyə inamla və konkret planlarla addımlayır.