Azərbaycan Serbiyaya böyük həcmdə sərmayə qoymağa hazırdır.
Müasir dövrdə enerji təhlükəsizliyi hər bir dövlətin milli təhlükəsizlik konsepsiyasının ayrılmaz tərkib hissəsinə çevrilmişdir. Qlobal enerji bazarlarında qeyri-sabitlik, resursların məhdudluğu və artan tələbat ölkələri daxili istehsal güclərini artırmağa, alternativ mənbələrə yönəlməyə və etibarlı tərəfdaşlarla əməkdaşlıq etməyə sövq edir. Bu baxımdan Azərbaycan ilə Serbiya arasında formalaşan enerji tərəfdaşlığı strateji əhəmiyyət daşıyır və gələcəyə hesablanmış praqmatik siyasətin nəticəsidir.
Cənab Prezident İlham Əliyevin vurğuladığı kimi, Azərbaycan Serbiyaya böyük həcmdə sərmayə qoymağa hazırdır. Bu, iki ölkə arasında mövcud olan qarşılıqlı etimadın və siyasi dialoqun yüksək səviyyəsinin göstəricisidir. Sərmayə qoyuluşu yalnız maliyyə axını deyil, həm də uzunmüddətli tərəfdaşlıq, texnologiya mübadiləsi və birgə inkişaf modelinin qurulması deməkdir. Prezident Aleksandar Vuçiç tərəfindən qeyd olunduğu kimi, birgə inşa ediləcək elektrik stansiyası layihəsi xüsusi nəzarətdə saxlanılacaq strateji təşəbbüsdür. Bu layihə Serbiyada mövcud olan sağlam investisiya mühitinə və aparılan iqtisadi islahatlara əsaslanır. Əgər ölkədə əlverişli investisiya iqlimi formalaşdırılmasaydı, xarici investorların, o cümlədən Azərbaycanın bu miqyasda sərmayə yatırmaq istəyi mümkün olmazdı. Serbiyada həyata keçirilən islahatlar, şəffaf idarəetmə mexanizmləri və biznes üçün yaradılan əlverişli şərait ölkəni regionda cəlbedici investisiya məkanına çevirmişdir.
Azərbaycanın xaricdə sərmayə qoyuluşu siyasəti də məhz iqtisadi səmərəlilik və strateji maraqlara əsaslanır. Energetika sahəsində zəngin təcrübəyə malik olan Azərbaycan yalnız enerji resurslarının ixracatçısı deyil, həm də enerji infrastrukturunun qurulması və idarə olunması sahəsində etibarlı tərəfdaşdır. Elektrik stansiyalarının tikintisi, yenidən qurulması və reabilitasiyası sahəsində əldə olunan təcrübə Serbiya ilə əməkdaşlıqda mühüm rol oynayacaq.
Elektrik stansiyalarının yaradılması hər bir ölkənin gələcək inkişafını təmin edən əsas amillərdəndir. Xüsusilə təbii resursları məhdud olan dövlətlər üçün daxili enerji istehsal gücünün artırılması həyati əhəmiyyət daşıyır. Enerji asılılığı iqtisadi və siyasi risklər yarada bilər. Bu baxımdan daxili istehsal imkanlarının möhkəmləndirilməsi ölkənin suverenliyinin və dayanıqlılığının təmin olunmasına xidmət edir.
Azərbaycan–Serbiya birgə elektrik stansiyası layihəsi məhz bu məqsədə xidmət edir. Layihə həyata keçirildiyi təqdirdə Serbiyanın enerji təhlükəsizliyi daha da möhkəmlənəcək, sənaye və iqtisadi inkişaf üçün əlavə imkanlar yaranacaq. Eyni zamanda bu əməkdaşlıq Azərbaycan üçün də strateji əhəmiyyət daşıyır. Çünki bu, ölkəmizin beynəlxalq enerji layihələrində iştirakını genişləndirir və iqtisadi əlaqələrin şaxələndirilməsinə töhfə verir.
Cənab Prezident İlham Əliyev çıxışlarında dəfələrlə qeyd etmişdir ki, Azərbaycan yalnız resurs ixrac edən ölkə kimi deyil, həm də investisiya yatıran və beynəlxalq layihələrdə fəal iştirak edən dövlət kimi çıxış edir. Serbiya ilə enerji sahəsində əməkdaşlıq bu siyasətin davamıdır. Bu layihə iki ölkə arasında iqtisadi inteqrasiyanı gücləndirməklə yanaşı, regionda enerji əməkdaşlığının yeni modelini formalaşdıra bilər.
Bu prosesdə Prezident Vuçiçin xüsusi rolunu qeyd etmək yerinə düşər. Onun rəhbərliyi ilə həyata keçirilən islahatlar və investisiya mühitinin yaxşılaşdırılması Serbiyanı xarici sərmayə üçün cəlbedici məkana çevirmişdir. Siyasi iradə və qarşılıqlı etimad olmadan bu cür strateji layihələrin reallaşdırılması mümkün deyil. Azərbaycan tərəfi də bu siyasi iradəni və açıq əməkdaşlıq mühitini yüksək qiymətləndirir.
Enerji layihələri yalnız iqtisadi deyil, həm də sosial əhəmiyyət daşıyır. Yeni elektrik stansiyalarının tikintisi yeni iş yerlərinin açılmasına, yerli infrastrukturun inkişafına və regionların sosial rifahının yüksəlməsinə səbəb olur. Bu isə iki ölkə arasında əməkdaşlığın humanitar və sosial ölçülərini də gücləndirir.
Azərbaycan ilə Serbiya arasında planlaşdırılan birgə elektrik stansiyası layihəsi strateji tərəfdaşlığın real və konkret nəticəsidir. Bu təşəbbüs enerji təhlükəsizliyinin möhkəmləndirilməsinə, iqtisadi inkişafın sürətləndirilməsinə və qarşılıqlı investisiya əməkdaşlığının genişləndirilməsinə xidmət edir. Cənab Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən xarici iqtisadi siyasət Azərbaycanın beynəlxalq mövqeyini gücləndirir və ölkəmizi etibarlı, məsuliyyətli və perspektivli tərəfdaş kimi təqdim edir.
Azərbaycan–Serbiya enerji tərəfdaşlığı isə göstərir ki, qarşılıqlı etimad və strateji baxış əsasında qurulan münasibətlər həm bu günün, həm də gələcəyin inkişafına xidmət edir.