image-81f7b97d-a931-33bf-ad01-2ef8368eef1d_825
Azərbaycan Serbiyaya böyük həcmdə sərmayə qoymağa hazırdır
Azərbaycan Serbiyaya böyük həcmdə sərmayə qoymağa hazırdır.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev fevralın 15-də Serbiya Respublikasına səfəri çərçivəsində verdiyi bəyanatla iki ölkə arasında iqtisadi əməkdaşlığın yeni mərhələyə qədəm qoyduğunu bəyan etdi. Dövlət başçısı vurğuladı ki, Azərbaycan Serbiyaya böyük həcmdə sərmayə qoymağa hazırdır və bu addım qarşılıqlı faydalı tərəfdaşlığın daha da möhkəmlənməsinə xidmət edəcək.
Prezident qeyd etdi ki, Azərbaycan ilə Serbiya arasında münasibətlər strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəlib. Siyasi dialoqun yüksək səviyyədə olması iqtisadi əlaqələrin genişlənməsi üçün əlverişli zəmin yaradır. Xüsusilə energetika, infrastruktur, sənaye, kənd təsərrüfatı və turizm sahələrində əməkdaşlıq imkanlarının geniş olduğu bildirildi. İlham Əliyevin sözlərinə görə, Azərbaycanın xarici investisiya siyasəti qarşılıqlı hörmət və etimad prinsiplərinə əsaslanır. Serbiya ilə mövcud dostluq münasibətləri və sabit biznes mühiti Azərbaycan şirkətləri üçün cəlbedici imkanlar açır. Eyni zamanda, Serbiya şirkətlərinin də Azərbaycanda müxtəlif layihələrdə fəal iştirakı məmnunluqla qarşılanır.
Səfər çərçivəsində keçirilən görüşlərdə iqtisadi əlaqələrin şaxələndirilməsi, birgə müəssisələrin yaradılması və yeni investisiya layihələrinin reallaşdırılması məsələləri müzakirə olunub. Bildirilib ki, qarşılıqlı sərmayə axını hər iki ölkənin iqtisadi inkişafına əlavə təkan verəcək.
Prezidentin bəyanatı göstərir ki, Azərbaycan regional və beynəlxalq əməkdaşlıqda etibarlı tərəfdaş kimi mövqeyini daha da gücləndirir. Serbiya ilə iqtisadi əlaqələrin genişləndirilməsi isə iki dost ölkə arasında münasibətlərin strateji xarakterini daha da möhkəmləndirəcək.